نوع پوشش در هر جامعه آداب و رسوم خاص خودش را دارد که بیانگر فرهنگ کلی آن جامعه است.یکی از دغدغه های شخصی هر فرد در طول روز نوع پوشش و ظاهر فردی برای حضور در جامعه است،که برای هر فرد متفاوت و متناسب با جنسیت،اندام،صورت و حتی رنگ پوست می باشد.ما به صورت جداگانه و مفصل به هر کدام می پردازیم و در این مطلب در مورد پوشش بانوان صحبت می کنیم.

 

خانم ها

تعریف زیبایی و جذابیت به تعداد انسان های روی کره ی خاکی متفاوت می باشد و این قضیه در خانم ها بیشتر نمود پیدا می کند ما در این مطلب بسته به نوع فرهنگی که در کشورها به خصوص کشورهای اسلامی از جمله ایران داریم  نوع پوشش های محبوب را بررسی می کنیم.

 

چادر

در فرهنگ کشور ما در بین خانم ها یکی از اصلی ترین نوع پوشش ها چادر می باشد ما در اینجا به چند چادر محبوب و زیبا بین خانم های ایرانی می پردازیم:

چادر ساده

چادر ساده به شکل نیم دایره ای است و چادر اصیل ایرانی محسوب میشود. این چادر تا دهه ۸۰ چادر محبوب قشر محجبه بود اما با طراحی چادرهای آستینی استفاده از آن در فعالیت های روزمره کمتر شده است و بیشتر در مجالس و مهمانی ها مورد استفاده قرار میگیرد.اگر چادر را برای فعالیت روزمره میخواهید با توجه به اینکه کنترل این چادر سخت است خرید آن را به شما پیشنهاد نمیکنیم. البته برخی به دلیل علاقه به این سبک چادر یا راحت بودن با آن، حاضر نیستند به هیچ قیمتی آن را کنار بگذارند و برای راحتی بیشتر به آن کش میدوزند. برخی هم قسمت جلویی چادر را تا روی شکم میدوزند تا هنگام خرید جلوی آن باز نماند.

چادر دانشجویی

چادر دانشجوئی تقریبا شبیه به چادر ساده ایرانی است با این تفاوت که برای بیرون آوردن دستها شکاف هایی در نظر گرفته شده که بانوان می توانند به راحتی از دو دست خود برای انجام کارهای روز مره از قبیل حمل کیف، گرفتن دست کودک و یا حمل کالسکه نوزاد استفاده کنند.در چادر دانشجویی امکان استفاده از کیف در زیر چادر وجود دارد ، نمای جلو و پشت چادر کاملا شبیه به چادر سنتی ایرانی میباشد. امکان روگیری در این چادر همانند چادر سنتی ایرانی فراهم است و همچنین به واسطه کش تعبیه شده در ناحیه سر، در صورت عدم رو گیری بر روی سر میماند. برخی از تولیدی ها در قسمت شکاف یک مچ ۵ سانتی تعبیه میکنند و برخی دیگر با نوار تزیینی به آن جلوه میبخشند. البته باید درنظر داشته باشید که کششِ مچ ممکن است مقداری روی دست آزاردهنده باشد و بهمین دلیل نیاز به پرو دارند.

چادر ملی

چادر ملی برگرفته از چادر ساده ایرانی است با این تفاوت که دارای آستین هایی برای بیرون آوردن دست ها می باشد وجلوی آن با دکمه های مخفی بسته می شود و نسبت به چادر دانشجویی حالتی اندامی تر دارد‏.‏ . آستین می‌تواند کلوش یا راسته باشد که معمولاً با حریر یا نوار و یا منجوق‌دوزی تزئین می‌شود. جلوی چادر می‌تواند باز باشد و یا به وسیله‌ی زیپ و دکمه مخفی بسته شود. طراحی این چادر به نوعی است که بانوان بتوانند هنگام انجام امور روزمره،آزادی و راحتی بیشتری داشته باشند‏.

برای چادر طرح ها و مدل های متنوعی وجود دارد از قبیل عربی ،لبنانی،بحرینی و… اما ما در اینجا به چند نمونه از نوع پر طرفدار آن پرداختیم

مانتو

مانتو یکی از مهم ترین لباس ها برای خانم ها و دختران جوان است که تاثیر زیادی روی زیبایی و جذابیت فرم اندام و ظاهر آن ها دارد از این رو بهتر است شما در هنگام انتخاب مدل مانتوی خود به فرم اندام و رنگ پوست و ویژگی های ظاهری تان توجه کنید

خانم‌های قد بلند

لباسی که از بالا تا پایین تکرنگ باشد به دلیل اینکه خطی یکدست ایجاد می‌کند، شما را بلندتر نشان خواهد داد. انتخاب رنگی متفاوت برای مانتو و شلوارتان، باعث می‌شود که قد شما به چند قسمت مختلف تقسیم و تفکیک بشود و در نتیجه کوتاهتر و متناسب‌تر دیده بشوید. پس به خاطر داشته باشید هرگز مانتو و شلوار یک رنگ نپوشید و سعی کنید مانتو و شلوار و حتی کفشتان در چند رنگ متفاوت اما در یک‌هارمونی انتخاب شود. مانتوهای خیلی کوتاه نیز پاها را بلندتر از آنچه هست نشان می‌دهد پس از پوشیدن چنین مدل‌هایی خودداری کنید. هر مانتوی که خیلی گشاد و باد کرده باشد شما را بزرگتر از آنچه که هستید نشان می‌دهد. مانتوهای زنانه کمردار تنگ شما را خوش اندام و زیبا نشان می‌دهد. مانتوی که به انحناها و برجستگی‌های بدن تاکید بیشتری بکند، توجه را از قد بلند دور می‌کند و اندام شما را متناسب‌تر نشان می‌دهد.

خانم‌های ریزه اندام و کوتاه قد

مانتوهای ساده‌ای که تنگ و قالب تن هستند، انتخاب کنید. از پوشیدن مانتوهایی با دامن‌های خیلی گشاد و کلوش خودداری کنید. مانتو، بارانی یا پالتویی انتخاب کنید که سایز کوچک و اندازه شما باشد. اگر در انتخاب سایز خود دقت نکنید، مجبورید شانه‌های بزرگ و آستین‌های بلند مانتویتان را به خیاط بسپرید تا آن را اصلاح کند. مانتوهای خیلی بلند موجب می‌شود که کوتاهتر دیده شوید. یک مدل کوتاه تا روی زانو برای شما بسیار مناسب است. مانتویی که راه‌های عمودی باریکی دارد، باعث ایجاد خطوط عمودی بیشتری روی لباس می‌شود و درنتیجه شما را بلندتر نشان می‌دهد، همچنین این مانتوها رسمی و کلاسیک است. دقت کنید که دامن مانتوی شما تا روی زانو باشد که به بلندتر دیده شدن شما کمک می‌کند. از پوشیدن هر مانتویی که جعبه مانند یا خیلی گشاد باشد(که شما را چاق و تپل نشان می‌دهد) یا مدل‌های چروک خودداری کنید

 

خانم‌های چاق و درشت اندام

سایز را فراموش کنید و به دوخت مانتو توجه کنید. هیچ کس نمی داند شما دقیقا چه سایز مانتویی باید بپوشید، بنابراین تلاش کنید تا خود را در لباسی خیلی تنگ، در لباسی که کاملا متناسب اندام شما نیست، در فشار قرار ندهید. درعوض مانتو‌هایی را انتخاب کنید که اندازه شما دوخته شده باشد و دوختش مناسب اندام شما باشد. مانتو‌های کشی و استرچ و کمرهای کشی معمولا برای زنان درشت اندام مناسب نیست. سعی کنید خطوط افقی در مانتو‌یتان نباشد، راه راه پارچه‌ها، نوارها و خطوط افقی شما را چاق‌تر و عریض‌تر نشان می‌دهد. مانتو‌هایی را بپوشید که خطوط و راه‌های عمودی دارند یا اصلا راه و خطی ندارند. از پوشیدن مانتوهایی که جیب‌های بغل از رو دارد، خودداری کنید مانتوهای خیلی کوتاه انتخاب نکنید و به دنبال مدل‌هایی باشید که شکاف‌های پهلو و جانبی دارند، زیرا این مدل‌ها علاوه بر افزایش شیکی و مد بودن، به راحتی شما در هنگام حرکت کمک می‌کنند. مانتوهایی با دامن‌های کلوش شكل بپوشید

خانم‌هایی با شکم بزرگ

از پوشیدن مانتوهای کمردار جدا خودداری کنید. کمر باعث ایجاد جمع‌شدگی و چین در قسمت شکم می‌شود و دور شکم را بزرگتر از آنچه که هست، نشان می‌دهد. البته مانتوهای مدلWrap (مدلی که یک طرف لباس روی طرف دیگر پیچیده می‌شود) را می‌توانید بپوشید. این مدل بالاتنه باعث می‌شود که سینه شما به دو قسمت تفکیک بشود و کمر مشخص‌تری ایجاد کند، در نتیجه شکم شما کوچکتر به نظر می‌رسد. به دنبال مانتو‌های قالب تن راسته باشید که یک فرم یکدست مستقیم از شانه تا پایین پای شما ایجاد می‌کند. به طور کلی جیب، پلیسه و چین در ناحیه پشت، جلو و پهلوی شکم باعث می‌شود که به قسمت میانی بدن شما بیشتر توجه بشود و شکم شما بزرگتر به نظر برسد.

خانم‌هایی با سینه بزرگ

مانتوهایی با بالاتنه گشاد بپوشید تا سینه‌هایتان را کوچکتر نشان بدهید. مانتو‌های تنگ، در اطراف سینه کشیده می‌شود و موجب می‌شود تا افراد به این ناحیه نگاه کنند. مانتوهایی که در دو طرف دگمه دارند، سینه‌های شما را بزرگتر نشان خواهد داد. از لوازم جانبی استفاده کنید که توجه را از سینه‌های شما دور می‌کند. با استفاده از روسری‌های رنگی زیبا و فریبنده و جذاب یا کفش‌های زیبا، افراد بیشتر به آنها نگاه می‌کنند تا سینه‌های بزرگ شما. مانتوهایی با بالاتنه ساده و گشاد استفاده کنید. جیب باعث جلب توجه به سینه‌های شما می‌شود. مانتوهای پلیسه دار و چین دار، تنها باعث می‌شود که شکل سینه شما بزرگتر نشان داده شود مانتوهایی با دامن چین دار یا پلیسه دار، توجه را از سینه‌های شما دور می‌کند و شما متناسب دیده خواهدی شد.

خانم‌هایی با سینه کوچک

مانتوهای طرح دار بپوشید. زنانی که سینه‌های کوچکی دارند، معمولا اندام گلابی شکلی دارند، در این صورت نیمه پایین بدن آنها از نیم تنه بالایی آنها بزرگتر و سنگینتر است. برای ایجاد تعادل، مانتوهای طرح دار و رنگ روشن با شلوارهای تکرنگ و ساده بپوشید. اما طرح‌های خیلی بزرگ را برای مانتوی خود انتخاب نکنید. درعوض مانتو‌هایی که طرح‌های متوسطی دارد و نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ است، انتخاب کنید. مانتوهایی بپوشید که در قسمت سینه خود تزئینات دارد. هرچیزی در ناحیه سینه موجب می‌شود که سینه‌های شما بزرگتر به نظر برسد. مدل‌هایی که درست زیر سینه جمع می‌شود، خودبه خود سینه را بزرگتر نشان می‌دهد. پارچه‌های بافت دار یا براق در قسمت سینه نیز همین تاثیر را دارد. دگمه، تزئینات ، قلابدوزی و گلدوزی روش بسیار خوبی برای افزایش اندازه سینه شما است. پس از مانتوهایی که تزئینات زیادی در بالاتنه آن به کار گرفته شده است انتخاب کنید.

 

شال و روسری

شال و روسری برای یک خانم ایرانی یکی از اصلی ترین پوشش هاس که اگر در انتخاب آن دقت و سلیقه خرج بدهید میتونه حسابی شما رو به چشم بیاره و جذاب کنه هرچند که نوع بستن شال و رو سری برای هر صورتی متفاوته و خود اون میتونه کلی تغییر در شما ایجاد کند.ست کردن شال و روسری با لباسی که به تن می کنید رابطه ی مستقیمی با دید بهتری که از اطراف دریافت می کنید دارد که ما اینجا به چند نمونه اشاره می کنیم:

 

مشکی

همه­ لباس‌ها و اکسسوری­‌های رنگی با مشکی ست می‌شوند. اولین، راحت­ ترین و به اعتقاد بسیاری شیک­ ترین گزینه ، ست کردن شال و روسری رنگی با مانتو ی مشکی است. چنانچه گزینه‌­های زیادی برای انتخاب ندارید، لباس­‌های مشکی به دادتان خواهند رسید. دقیقا به همین دلیل است که رنگ مشکی طرفداران زیادی دارد و قسمت بزرگی از کمد­های لباس همه‌­ی ما را از آن خود کرده ­است

 

دیگر رنگ‌­های خنثی

مشکی تنها رنگ خنثی و محبوب برای مواقع حساس نیست. راه دیگر برای ست کردن شال و روسری با مانتو ، استفاده از دیگر رنگ‌های خنثی است. با کمی دقت در لباس‌­هایتان حتما رنگ‌­های دیگری مانند طوسی، سفید، سرم‌ه­ای، زیتونی، قهوه‌­ای و حتی بژ پیدا می‌­شوند.

تک ­رنگ با غلظت‌های متفاوت

اگر از عاقبت ترکیب رنگ‌­ها می‌­ترسید، برای شروع فقط یک گام فراتر بگذارید و از یک رنگ غالب اما در غلظت‌­های متفاوت استفاده کنید.این می‌‍­تواند شروع خوبی برای شما باشد.

تن­‌های رنگی مشابه

دایره­ رنگ‌­ها را به خاطر دارید؟در این دایره، هر رنگ با رنگ مجاور خود ست می‌شود که به آن­ها “تن های رنگی مشابه” می گویند. در مورد اکسسوری با طرح‌های شلوغ و رنگی که شال و روسری­‌های رنگی جزء این دسته­ اند، بهتر است ابتدا یک یا دو رنگ با توجه به دایره­ رنگ‌ها، از داخل طرح‌های آن انتخاب کرده و در بقیه ی لباس­‌هایمان با آن­ها بازی کنیم. ترکیب رنگ‌­هایی مانند سبز و زرد یا قرمز ، پرتقالی و طلایی از این دسته ­اند.

رنگ‌­های متضاد

هر رنگ با رنگ مقابل خود ست می‌شود که به “رنگ­های متضاد” شناخته می­‌شوند و می‌­توانیم ۲ یا چند مورد از آن­ها را با توجه به دایره­ رنگ‌­ها در طرح­‌های لباس یا شال مورد نظر پیدا کرده و در استایلمان استفاده کنیم. ترکیباتی مانند زرد و بنفش یا آبی و نارنجی در این دسته جای می‌‍­گیرند.

 کفش

کفش های زنانه انواع مختلفی دارند اما از میان این مدل های متنوع خانم ها به 6 مدل کفش نیاز دارند که نیاز آن ها را برای موقعیت های مختلف تامین میکند. با داشتن این 6 مدل کفش برای مناسبت ها و موقعیت های مختلف آماده هستید

کفش پاشنه بلند جلوبسته

کفش های پاشنه دار کلاسیک و جلو بسته بسیار کاربردی بوده و مناسب انواع مجالس هستند, این مدل کفش ها برای خانم ها در سنین مختلف مناسب است و هر خانم به یک جفت از آن ها نیاز دارد.

کفش پاشنه بلند جلوباز و بند دار

کفش های پاشنه دار جلوباز و بند دار فانتزی تر هستند و با لباس های خاصی ست میشوند, این مدل کفش ها برای مناسبت هایی مانند تولد, جشن عقد و… استفاده میشوند.

کفش اسپرت پاشنه تخت

کفش های اسپرت و بدون پاشنه پرکاربردترین کفش زنانه هستند که برای موقعیت های مختلفی مانند محل کار, دانشگاه, خرید مناسب اند. این مدل کفش ها روزانه مورد استفاده قرار میگیرند و باید حسابی راحت باشند.

 

صندل تابستانی

صندل ها هم مخصوص تابستان هستند, بالاخره هر فصل کفش مخصوص به خودش را میخواهد. تابستان که هوا گرم است صندل های چرم بهترین گزینه هستند خنک و راحت!

نیم بوت

نیم بوت ها هم برای فصل پاییز مناسب اند هم زمستان, نیم بوت های زنانه استایل تان را متفاوت و شیک میکنند همچنین پاهایتان را از سرما حفظ میکنند همه خانم ها به یک جفت نیم بوت نیاز دارند.

 

کتانی

کتانی ها را همه دوست دارند خانم ها هم به یک جفت از آن ها نیاز دارند تا با تیپ اسپرت شان ست کنند یا زمانی که میخواهند ورزش و پیاده روی کنند از آن استفاده کنند.

 

اکسسوری

اکسسوری ها، وسایل شخصی هستند که غالباً به‌طور جداگانه از لباس و به‌ عنوان زینت و تکمیل‌ کننده تیپ و استایل شما مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته بسیاری از آن‌ها نیز به‌منظور رفع نیاز و به‌وقت آن استفاده می‌شوند

ساعت

ساعت‌ها دیگر فقط برای نشان دادن زمان به کار نمی‌روند. با وجود انواع دستگاه‌های ارتباطی و تلفن‌های هوشمند، به راحتی می‌توان از زمان و ساعت خبردار شد. اما استفاده از یک ساعت مچی زیبا و شیک در استایل، حکم دست بند و اکسسوری زنانه دارد. ساعت‌های نقره‌ای و طلایی، هم بسیار شیک و مجلسی هستند و هم استایل رسمی به شما خواهند داد.

جواهرات ظریف

دنیای اکسسوری زنانه و زیورآلات بسیار متنوع و جذاب است. گوشواره‌های بزرگ و منگوله‌داری را دیده‌اید که چند سالی است به دنیای مد و فشن وارد شده‌اند؟ انواع دست‌بندهای پهن شاد و رنگی در زیورآلات هم دیدنی است. اما برای اینکه یکی از پرکاربردترین نوع از زیورآلات را به مجموعه اکسسوری‌های‌تان اضافه کنید، به فکر یک گردنبند یا دست‌بند ساده باشید. به طور کلی، جواهرات اصل یا بدلی ساده می‌تواند همیشه برای‌تان مورد استفاده قرار بگیرد و شما را به یک بانوی شیک و برازنده بدل کند. مثلا گردنبندی با زنجیر ظریف طلایی و یک آویز مروارید، هیچ جایی برای شک و تردید در خرید باقی نمی‌گذارد.

عینک آفتابی

عینک آفتابی هم از ضروری‌ترین انواع اکسسوری زنانه است. نمی‌توانید ادعا کنید که به دنیای مد و فشن تسلط دارید اما یک عدد عینک آفتابی مناسب و مرغوب نداشته باشید. عینک‌های آفتابی هم برای محافظت چشم و پوست استفاده می‌شوند و هم نقش بی‌بدیلی در خوش‌تیپ‌تر شدن و جذابیت‌تان ایفا می‌کنند. پس بنا به فرم صورت‌تان به دنبال خرید یک عینک عالی باشید. برای خرید عینک آفتابی مناسب از میان طرح‌های کلاسیک انتخاب کنید و بدانید که این طرح‌ها با آمدن و رفتن مدل‌های عجیب و غریب و متنوع همچنان پرطرفدار و مناسب باقی می‌مانند.

کیف بزرگ

کیف‌های بزرگ بسیار شیک هستند. این کیف‌ها هم به استایل‌تان جذابیت چشم‌گیری می‌دهند و هم کاربردهای متنوعی دارند. برای حمل وسایل مختلفی که به سرکار، خرید و… می‌برید، کیف‌های بزرگ انتخابی درجه یک هستند. از سوی دیگر، استفاده از آنها در تیپ رسمی و مهمانی‌ها هم بسیار متداول شده است.

کیف دستی مهمانی

برای رفتن به عروسی یا یک مهمانی رسمی، کوله‌پشتی با خود می‌برید؟ جواب قطعا خیر است. پس با قرار گرفتن در آستانه ۳۰ سالگی، برای خود یک کیف دستی شیک تهیه کنید و با مراقبت از آن تا سال‌هایِ سال در مجالس گوناگون بدرخشید.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *